Dlaczego srebro śniedzieje?

Z ciemnieniem srebra spotkał się chyba każdy, kto posiada biżuterię. Jest to powszechny problem, wokół którego narosło wiele mitów. Zatem dlaczego srebro ciemnieje?

Samoistne ciemnienie srebra nie jest tożsame z oksydacją i nie należy mylić tych pojęć. Oksydowanie srebra jest bowiem celowym barwieniem srebra, najczęściej na odcienie szarości, w celu uzyskania danego efektu wizualnego. Samoistne ciemnienie srebra jest zjawiskiem naturalnym, choć niemile widzianym.

#Mity!!!

I. Jeśli srebrna biżuteria ciemnieje, to znaczy, że nie jest wykonana ze srebra - jest wręcz odwrotnie, ciemnienie srebrnej biżuterii to dowód na to, że została wykonana ze srebra.

II. Ciemnienie srebra jest spowodowane przez chorobę - badania nie dowiodły jednoznacznie związku między chorobą a ciemnieniem.

III. Srebro ciemnieje przy kontakcie z tlenem - nie jest to prawdą. Głównym winowajcą jest zanieczyszczone związkami siarki powietrze.

#Przyczyny

Mimo że srebro jest metalem szlachetnym i nie koroduje, może reagować z niektórymi pierwiastkami. Za ciemnienie srebra w głównej mierze odpowiada zanieczyszczone związkami siarki powietrze - większe zanieczyszczenie naraża srebrne wyroby na szybszą utratę blasku. Tlenki siarki reagują ze srebrem tworząc na biżuterii warstwę siarczku srebra. Im jest ona grubsza tym ciemniejszy nalot powstaje. Zatem szybciej ściemnieje srebrny łańcuszek u osób mieszkających np. w Krakowie czy Rybniku niż tych mieszkających na Podlasiu.

Innymi przyczynami utraty blasku przez srebrną biżuterię są zabrudzenia powodowane kosmetykami (kremy do rąk, balsamy), a także perfumami i potem (w tym wypadku dużo zależy od naszej diety). Srebrne ozdoby powinno się także zdejmować przed kąpielą, by chronić ją przed kontaktem  wodą. Nie należy srebrnej biżuterii przechowywać w łazience, bo sprzyja to powstawaniu nalotu!

#Czyszczenie

Profesjonalne czyszczenie mocno zanieczyszczonej biżuterii możemy wykonać u złotnika. Warto również wyposażyć się w ściereczkę do czyszczenia biżuterii i co jakiś czas przetrzeć nią swoją biżuterię. Dostępne są również różne środki do czyszczenia biżuterii, które nie są drogie, a dają dobry i długotrwały efekt. Można zastosować również domowe sposoby, z których najpopularniejsze jest chyba czyszczenie pastą do zębów - powinna ona być jednak białą i pozbawiona granulek, które mogłyby zarysować powierzchnię.

#Tipy

  • biżuterię najlepiej przechowywać w zamykanych pudełka lub woreczkach strunowych, odcinają bowiem one dostęp powietrza, a tym samym chronią przez powstawaniem nalotu,
  • zakładać ją na suche i czyste ciało, kiedy już kosmetyki i perfumy się wchłonęły,
  • nie przechowywać biżuterii w miejscach wilgotnych i ciepłych.

 Do dbania o srebrną biżuterię polecamy naszą firmową ścierkę z specjalnego materiału. Ściereczka do srebra dostępna jest w naszym sklepie Avora. Z łatwością przetrzesz ściereczką swoją biżuterię. Odzyska ona blask.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl